close
تبلیغات در اینترنت
تغییرات غیرطبیعی‌ ناخن‌ها و علل آن، شکنندگی ناخنها،ناخن قاشقی شکل
loading...

سبک زندگی

شاید مهم‌ترین نقش ناخن به نظر شما زیبایی باشد، اما مهم‌ترین وظیفه آن حفاظت از انتهای انگشتان دست و پاست. گاهی ایجاد تغییراتی روی ناخن ما را نگران می‌کند که ممکن ‌است ناشی از ضربه‌ای خفیف باشد و یا خبر از بیماری‌ و اختلال مهمی بدهد.

تغییرات غیرطبیعی‌ و اختلالات ناخن را بیشتر بشناسیم

saba بازدید : 23 شنبه 11 دي 1395 نظرات ()

 تغییرات غیرطبیعی‌ واختلالات ناخن را بیشتر بشناسیم

شاید مهم‌ترین نقش ناخن به نظر شما زیبایی باشد، اما مهم‌ترین وظیفه آن حفاظت از انتهای انگشتان دست و پاست. گاهی ایجاد تغییراتی روی ناخن ما را نگران می‌کند که ممکن ‌است ناشی از ضربه‌ای خفیف باشد و یا خبر از بیماری‌ و اختلال مهمی بدهد.

ناخن سالم سطحی نرم، کمی محدب و شکل مستطیل، گرد، مربع و شفاف دارد و با افزایش سن، بتدریج خطوط طولی، خشک و غیر شفاف روی آن به وجود می‌آید. ناخن طبیعی به علت جریان خون موجود در بستر آن صورتی ‌رنگ است و در انتهای ناخن‌ها معمولا خطوط سفید عرضی دیده می‌شود که به علت ضربه‌های معمولی و جزئی است که روزانه به ناخن‌ها وارد می‌شود و طبیعی است.

 9 مورد از تغییرات غیرطبیعی‌ ناخن‌ها

1- شیار های روی ناخن:این شیارها اغلب ارثی میـباشند اما اگر یکباره روی ناخنها آشکار گردند علت آن میتواند ضربه، پیری، روماتیسم و یا بیماری کلیه باشد.

2- گودیهای کوچک: هنگامی که چند تورفتگی یا گودی کوچک بر روی سطح معمولا صاف و صیقلی ناخن به وجود بیاید، میتواند به این معنا باشد که در زیر ناخن اتفاقاتی در جریان است. در اکثر اوقات دلیل بروز این گودیها بیماری داء الصدف یا پسوریازیس است. این بیماری یک حالت التهابی پوست است که به صورت لکه های سرخ فلس مانند بر روی پوست ظاهر میشود و سلولهای پوست ناخن را نیز درگیر میکندگودی روی ناخن  و ناخن سالم.

  سطح ناخن به جای رشد نرم و صاف، دارای ظاهری زبر و دندانه دندانه میشود. به محض اینکه این بیماری درمان شده و تحت کنترل قرار گیرد، ناخنها به تدریج به حالت عادی بازمیگردند.

3- تردی و شکنندگی ناخنها:با توجه به بعضی آمارها میتوان تخمین زد که حدود 20% از زنان از حالتی که به آن سندرم شکنندگی ناخن میگویند رنج میبرند.

 

ناخنهای شکننده، ناخنهایی هستند که نمیتوانند رطوبت را در خود نگهدارند، در نتیجه لایه های ناخن به کلی خشک شده و ترک میخورند.

علت شکنندگی ناخن ها میـتواند فـرو بردن دست در آب داغ، اختـلال در جـریان خــون، کمبود ویتامینهای A ،C ،B6 و نیاسین، کمـبود آهن و کلسیم و کم کاری تیروئید باشد. کم آبی بدن نیز بسیار مهم است بنابراین آب فراوان بنوشید

والبته عادات شما هم نقش مهمی در این میان دارند. متهم اصلی، قرار گرفتن بیش از حد ناخن در معرض آب است. مرطوب کردن مداوم دست و ناخن با آب-در اثر شستن بیش از حد دست، شستن ظروف، البسه و نظافت منزل بدون استفاده از دستکش- میتواند شکنندگی را بدتر کند.   

4- فرو رفتن ناخن‌ها در گوشت: فرو رفتن ناخن به درون گوشت و پوست اطرافش بسيار دردآور و آزاردهنده است‌.فرو رفتن ناخن در گوشت

این مشکل بیشتر در ناخنهای پا مشـاهده میگردد. و علت آن کوتاه کردن نامناسب ناخنها، کفش تنگ و آسيب‌هايي مانند قرار گرفتن ناخن زير اجسام سنگين که مي‌تواند با ايجاد فشار بر روي ناخن، باعث گردد گوشه ناخن بدرون گوشت فرو رود. در اين حالت، يك بريدگي بين كنار ناخن و پوست به‌وجود مي‌آيد كه مي‌تواند عفوني و تحريك‌پذير شود.

 √برای پيشگيري از فرو رفتن ناخن‌ در گوشت، سعي كنيد ناخن‌هايتان را به‌طور مناسبي كوتاه كنيد. توصيه مي شود كه اين كار را به‌صورت يك خط مستقيم انجام دهيد.ولي اگر ترجيح مي‌دهيد كه ناخن‌هايتان در گوشه‌ها شكل منحني داشته باشند. بايد آگاه باشيد كه بايد زود به زود گوشه‌هاي ناخن‌هايتان را كوتاه كنيد تا ناخن به درون پوست رشد نكند.

مراقب باشيد كه پوست‌هاي ضخيم را كه در گوشه‌هاي ناخن رشد كرده‌اند نكنيد، بلكه آنها را كوتاه كنيد. اگر در هنگام آراستن ناخن‌هايتان، بريدگي در كنار ناخن به‌وجود آمد، ضد عفوني كردن آن ناحيه حايز اهميت است. يك پماد آنتي‌بيوتيك روي آن بماليد تامرطوب و خوب بماند و به آن شانس بهبود دهد.

  اگر عفوني شد، مهم‌ترين كار اين است كه به پزشك متخصص پوست مراجعه كنيد.‌

5- ناخن قاشقی شکل:عارضه شایعی است که شاید خیلی از ما با آن آشنا باشیم، ولی ندانیم گاهی لازم است جدی‌اش بگیریم.ناخنهای سالم دارای شکل بخصوصی هستند. آنها در بخش میانی کمی برآمده بوده و به سمت کنار ناخن قوس برمیدارند و نوک ناخن هم کمی به سمت پایین مایل است.در برخی افراد ناخن‌ها نازک و شبیه قاشق گرد می‌شود. ناخن‌های قاشقی‌شکل پا در دوران کودکی می‌تواند طبیعی باشد که بعدها خودبه‌خود بهبود می‌یابد، اما در بزرگسالان به علت کم‌‌‌خونی، فقر‌آهنیاiron deficiency anemia )) و عوامل شغلی است و باید برای درمان عامل زمینه‌ای اقدام کرد.

 

6- پوسته پوسته شدن:ناخن از چندین لایه کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است. بهترین حالت زمانی است که این لایه ها برای شکل دادن به یک ناخن یک پارچه و محکم، کاملا به یکدیگر چسبیده باشند. پوسته پوسته شدن ناخن

اما زمانی که از ناخنها مراقبت نشود-مثلا مدت زیادی در معرض آب بوده یا در مقابل هوای سرد و خشک باشد- این لایه ها ورقه ورقه میشوند. این حالت نه تنها نشان دهنده عدم رسیدگی کافی به ناخنهاست، بلکه میتوان به این معنی باشد که در رژیم غذایی شما اسید لاینولیک به اندازه کافی وجود ندارد. لاک ناخن به چسبندگی لایه ها کمک کرده و استفاده مکرر از کرمهای مرطوب کننده برای ناخن در طول روز میتواند بسیار مفید باشد. کمبود اسید لاینولیک نیز با مصرف روغنهای نباتی-در غذا و سالاد- برطرف خواهد شد

7- جمع شدن خون زير ناخن:  خون زير ناخن معمولا ناشي از ضربه است  و همچنين در هنگام له‌شدگي‌ها يا پيچ‌خوردگي‌ها، اين حالت به‌وجود مي‌آيد.‌

حتي شما ممكن است كفش‌هايي داشته باشيد كه براي پايتان كوچك باشد، بنابراين وقتي راه مي‌رويد يا مي‌دويد، ناخن‌هاي پايتان به‌صورت دايم به انتهاي كفشتان برخورد مي‌كند.اين حالتي است كه آن را ضربه كوچك (ميكروتروما) مي‌نامند. اين حالت را در فوتباليست‌ها و دوندگان مسيرهاي طولاني به‌طور شايعي مي‌بينيم.خون ریر ناخن
 
همين‌طور، تايپيست‌هايي كه ناخن‌هاي بلند دارند هم ممكن است به دليل فشردن دائمي كليدها، به ناخن‌هاي دستانشان ضربه كوچك وارد شده و باعث جمع شدن خون زير ناخن‌هايشان شود.


برخي از اوقات به‌دليل فشاري كه اين لخته خون بر بستر ناخن وارد مي‌كند، ناحيه لخته دردناك مي‌شود. در اين شرايط، گاهي پزشك با استفاده از يك سوزن استريل يك سوراخ كوچك روي ناخن ايجاد مي كند تا خون زير ناخن بيرون بيايد. و فشار وارد بر ناخن برطرف شود

8-برخی بیماریها از روی ناخنها قابل تشخیص میباشند:بستر نـاخـن رنگ پریده نشانه کم خونی – بستر ناخن قرمز نشانه بیماری قلبی – ناخـنهای سفـید رنگ نشانه بیماری کبدی – ناخن ضخیم و زرد رنگ نشانه بیماری ریوی – سرخـی مختصر در ته ناخن نشانه دیابت و ناخنهای دو رنگ نیمی سفید و نیمی صورتی نشانه بیماری کلیه میباشد. البته ۱۰۰ درصد نیست بهتر است هر ۶ ماه یک دوره چک آب بدهیم تا از سلامتی جسمی مطلع شویم.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
کدهای اختصاصی