close
تبلیغات در اینترنت
بیماری آنفلوانزا،علائم و عوارض آنفلوانزا،راههای پیشگیری از آنفلوانزا
loading...

سبک زندگی

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی و شدیدا واگیردار است که از شخصی به شخص دیگر توسط سرفه یا عطسه منتقل و بینی، گلو و ریه را درگیر می کند. این بیماری در هر سنی می تواند افراد را مبتلا سازد. از علائم آن تب ناگهانی ، لرز ، سردرد و درد عضلانی می باشد. بیماری تقریبا در تمام افراد مبتلا با سرفه خشک و گلو درد همراهست

چه کنیم تا به آنفلوانزا مبتلا نشویم؟

saba بازدید : 10 دوشنبه 06 دي 1395 نظرات ()

 آنفلوآنزا  چیست؟

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی و شدیدا واگیردار است که از شخصی به شخص دیگر توسط سرفه یا عطسه منتقل و بینی، گلو و ریه را درگیر می کند. این بیماری در هر سنی می تواند افراد را مبتلا سازد. از علائم آن تب ناگهانی ، لرز ، سردرد و درد عضلانی می باشد. بیماری تقریبا در تمام افراد مبتلا با سرفه خشک و گلو درد همراهست.

اگر چه گاهی اوقات اکثر مردم یک سرماخوردگی شدید را با آنفلوانزا اشتباه می گیرند اما در واقع آنفلوانزا بسیار شدیدتر از سرماخوردگی می باشد. آنفلوانزا غالبا سبب ضعف و ناخوشی کامل در فرد می گردد اما پس از ۲ تا ۷ روز حال شخص بهبود می یابد. با این وجود این بیماری را باید بویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتی های مزمن ،‌جدی تلقی کرد.آنفلوانزا یک بیماری شدیدا واگیردار است که از شخصی به شخص دیگر توسط سرفه یا عطسه منتقل می گردد.

 هزینه های آنفلوانزا: این بیماری به علت شدتی که دارد باعث تحمیل هزینه های زیاد به جامعه میشود که از جمله آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

غیبت دانش آموزان از مدرسه، غیبت کارمندان از محل کار خود، ابتلا به عوارض شدید این بیماری مثل سینه پهلو و احتیاج به بستری فرد و همچنین هزینه های بیمارستانی به ویژه اختلال در سایر فعالیتهای روزانه فرد.

شیوع بیماری آنفلوانزا : در اواخر پاییز و اوایل زمستان شایع تر است. پس از تماس با ویروس آنفلوآنزا تا ایجاد علائم بیماری یک تا چهار روز طول می کشد

شایع ترین راه انتقال آنفلوانزا:  راه معمول و شایع انتقال این بیماری از طریق ترشحات دستگاه تنفسی بوده و صحبت کردن، تنفس و سرفه خصوصا در فضاهای بسته و روبوسی راه‌های مستقیم انتقال آنفلوآنزا هستند.

علاوه بر راه‌های انتقال مستقیم، احتمال اینکه آنفلوآنزا از وسایل آلوده هم منتقل شود وجود دارد، زیرا ویروس این بیماری تا  ۸ ساعت می‌تواند بر روی سطوح مختلف زنده بماند.

بعد از تنفس، انتقال از طریق دست‌ها به مجاری تنفسی و مخاط چشم مهم‌ترین عامل انتقال است.

 علائم آنفلوآنزا :  علائم ابتدا  به صورت خشکی گلو، آبریزش بینی و احساس زخم درگلو  به صورت ناگهانی ایجاد میشود. سه تا چهار روز بعد علائمی مانند تب، سرفه، درد و کوفتگی بدن، سر درد، و خستگی ، بی اشتهایی ، سرفه خشک و احساس خشکی و زخم در گلو ایجاد می شود.

_تب معمولاً بالای ۳/۳۸ درجه بوده و در عرض ۲۴ ساعت ایجاد شده و برای ۳ روز
( بین یک تا پنج روز) باقی می ماند .

_سردرد در آنفلوآنزا  معمولاً در تمام نواحی سر احساس میشود و گاهی فقط در جلوی سر احساس میشود.

_در بدن درد نیز تمام قسمتهای بدن خصوصاً پاها وکمر دردناک هستند.

_گلو درد در آنفلوآنزا حدود ۴ ۳ روز ممکن است طول بکشد و آبریزش بینی در آنفلوآنزا گاهی تا یک هفته بطول می انجامد.

تفاوت علائم آنفلوآنزا در کودکان با بزرگسالان :درکودکان تب بالاتر از بزرگسالان است و معمولاً ۴/۳۹ تا ۵/۴۰ درجه میباشد. البته در کودکان قبل از مدرسه و نوزادان بعلت اینکه علائم آنفلوآنزا بسیار شبیه به سایر ویروسهایی که درگیری تنفسی می دهند میباشد، تشخیص دقیق آنفلوآنزا مشکل است ولی در هر صورت باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

عوارض آنفلوآنزا: بیشتر افراد بدون عارضه خوب میشوند امابرخی اوقات عفونت باکتریایی هم به آن اضافه می شود مانند عفونت گوش، عفونت سینوسها و یا التهاب مجاری هوایی (برونشیت). که این عوارض آنفلوآنزا بیشتر در کودکان زیر ٢سال، افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که بیماری جدی دارند ، دیده می شود.

از عوارض آنفلوآنزا میتوان به سینه پهلو، سینوزیت، عفونت گوش میانی و التهاب مجاری هوائی (برونشیت) و التهاب بافت میانی مغز (آنسفالیت) اشاره کرد

سینه پهلو در آنفلوانزادر موارد زیر باید به سینه پهلو شک کرد:
بیماری که دچار تنفس سخت و مشکل شده است.
بیمار دچار درد سینه درنتیجه سرفه بشود.
همراه با سرفه خلط زرد و یا سبز رنگ و یا خلط خونی وجود داشته باشد.

درمان آنفلوآنزا : داروهای ضد ویروسی برای کاهش شدت و طول مدت علائم وجود دارند اما درمانهای خانگی می توانند موثر باشد. بیشتر افراد بدون مصرف دارو خوب می شوند. مصرف مایعات، استراحت و بخور برای مرطوب کردن مجاری تنفسی کمک کننده است. بنابراین از پزشک خود درخواست تجویز آنتی بیوتیک نکنید چون آنتی بیوتیک تنها برعفونت باکتریایی تاثیر دارد.

_البته داروهای ضد ویروسی نیز وجود دارند که بیشتر در سالمندان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ودرمعرض خطر عوارض هستند به کار می رود.

_درمان دارویی برای آنفلوانزا باید در دو روز اول آغاز علائم بیماری شروع شود وگرنه تاثیر زیادی نخواهد داشت.

داروهایی بدون نسخه پزشک می توان در آنفلوآنزا استفاده کرد:
_از استامینوفن ( برای تب و درد )و  از ضد احتقان ها می توان استفاده کرد.

_مصرف آسپرین برای افراد زیر ۱۸ سال به دلیل احتمال ایجاد بیماری های کبدی، ممنوع است
 
_برای احتقان بینی، سرفه و ترشحات بینی از ترکیبات حاوی ضد احتقان و آنتی هیستامین مثل قرص آنتی هیستامین دکونژستانت می توان استفاده کرد.

توصیه هایی برای بهبود آنفلوآنزا در منزل :
استفاده از مایعات کافی در طول روز و تغذیه مناسب برای بهبود سریع و جلوگیری از حالت کم آبی در بدن لازم است. همچنین استراحت در بستر نیز توصیه می شود


غذاهای مفید در آنفلوانزا

غذاهایی  که برای سرماخوردگی و آنفلوانزا مفید هستند:

به طور کلی برای این که سیستم ایمنی بدن به بهترین نحو به وظیفه‌اش که مبارزه علیه ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا است، عمل کند باید مواد مغذی حیاتی را دریافت کند.از جمله منابع اصلی طبیعی تامین‌کننده ویتامین ث که در درمان سرماخوردگی موثرند عبارت اند از:

پرتقال،گریپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌ای، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز از قبیل انواع کلم. دریافت زیاد و منظم ویتامین ث به کاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگی کمک می‌کند.
غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذایی خوب یکی از ویتامین‌های گروه ب به نام پانتوتنیک اسید هستند. کمبود پانتوتنیک اسید، سبب بروز عفونت‌های مکرر دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود.

 مصرف سیر و پیاز در آنفلوانزاسیر دارای آهن، روی و آلیسین است که سبب تقویت سیستم ایمنی و کمک به کاهش خطر عفونت‌های ویروسی می‌شود.
ماهی قباد، قزل‌آلا، ساردین و ماهی‌های روغنی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. همچنین تخم کتان،‌ دانه کدو حلوایی و روغن شاه‌دانه نیز از دیگر منابع خوب امگا ۳ هستند.
دانه کنجد، تخمه کدو حلوایی و آفتاب‌گردان منابع غنی اسیدهای چرب امگا ۶ هستند. این اسید‌های چرب در مبارزه علیه عفونت‌های سرماخوردگی به سلول‌های دستگاه تنفسی کمک می‌کنند.
جگر، انواع ماهی از جمله قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهی، کره و تخم‌مرغ منابع ویتامین آ هستند. هویج، انبه، سیب‌زمینی،‌ زردآلو، کدو حلوایی و سبزیجات سبز تیره نیز تامین‌کننده بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین آ تبدیل میشوند. عفونت‌های مکرر تنفسی در کودکان با کاهش ذخایر ویتامین آ مرتبط است. یک رژیم غذایی متنوع و مخلوط حاوی این غذاها، مواد کافی برای یک کودک در حال رشد را تامین میکند.
ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات و مخلوطی از حبوبات، مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار، تامین کننده پروتئین هستند. کمبود دریافت پروتئین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.
گوشت، شیر، غلات و حبوبات تامین کننده ویتامین‌های ب‌ـ۶ و پانتوتنیک اسید هستند که برای تامین سلامتی سیستم ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردارند.
غلات صبحانه (برشتوک)، نان و عصاره مخمر،‌ تامین کننده اسیدفولیک هستند که برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. به علاوه چغندر، لوبیا چشم بلبلی و انواع کلم منابع خوب فولات (فرم طبیعی اسید فولیک) هستند.
انواع صدف، گوشت‌های قرمز بدون چربی و غلات سبوس‌دار حاوی روی هستند. روی یک ماده معدنی مورد نیاز برای سیستم ایمنی است.

از چه غذاهایی در زمان ابتلا به آنفلوآنزا پرهیز کنیم؟

غذاهای آماده بسته بندی شده و کنسروها از لحاظ ویتامین‌ها و مواد معدنی فقیر هستند. بنابراین به جای مصرف این نوع غذاها از انواع میوه و سبزیجات تازه، گوشت، ماهی، غلات، مغز‌ها و دانه‌ها استفاده کنید.

تاثیر استفاده از بخور در درمان آنفلوآنزا :

استفاده از بخور برای رفع گرفتگی بینی کمک می‌کند.برای این کار، به مدت ۱۰ دقیقه سر را بر روی بخارات یک ظرف آب در حال جوشیدن بگیرید. بهتر است دستمال یا حوله‌ای را روی سر بگذارید و این عمل را سه بار در روز تکرار کنید. می‌توان مقداری روغن منتول یا اوکالیپتوس به آب در حال تبخیر اضافه کنید تا عمل تنفس را تسهیل کند

شستن مکرر دستها در پیشگیری از آنفلوانزاتوصیه های لازم برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا :

 مکرر دستان خود را بشوئید. شایعترین علت ابتلا به آنفلوآنزا لمس چشم، دهان، بینی، با دستان آلوده به ویروس می باشد، پس دستهای خود را تمیز نگه دارید و آنها را از صورت خود دور نگه دارید.
از فردی که به آنفلوآنزا مبتلا شده فاصله بگیرید و اگرخود بیمارشدید، به دیگران زیاد نزدیک نشوید.
کسی که به آنفلوآنزا مبتلا شده بهتر است در خانه بماند و با حضورخود در مدرسه یا محل کار دیگران را بیمار نکند.
هنگام عطسه و سرفه فرد بیمار باید جلوی دهان خود بگیرد تا قطره های آلوده به ویروس در فضا پخش نشوند

پیشگیری از ابتلا به انفلوانزا   مهم‌ترین نکته در پیشگیری، بحث حفاظت از ترشحات دستگاه تنفس است که باید با دستمال یک بار مصرف یا آرنج جلوی آن گرفته شود و البته در استفاده و دفع صحیح دستمال هم باید دقت شود

بیاد داشته باشید که فرد بیمار تا ۷ روز می تواند باعث پخش ویروس در فضا شود پس توصیه های بالا را باید تا یک هفته رعایت کرد، تا احتمال ابتلاء شما به آنفلوآنزا کاهش یابد.

 واکسن علیه آنفلوانزا

 استفاده از واکسن از دیگر راههای پیشگیری از آنفلوانزا می باشد.توصیه می شود گروههای در معرض خطر حتماً علیه این بیماری واکسینه شوند.همچنین ذکر این نکته لازم است که دو تا سه هفته بعد از واکسیناسیون،اثربخشی آن آغاز می شود.

 

 

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
کدهای اختصاصی